Էդուարդ Շարմազանովը Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցել է միջազգային համաժողովի եւ հանդես եկել ելույթով
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀԱՊԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը Սանկտ Պետերբուրգում նոյեմբերի 25-ին մասնակցել է «Միջխորհրդարանական համագործակցության առաջնային ուղղությունները ՀԱՊԿ ձեւաչափում՝ ուղղված ներկա փուլում հավաքական եւ միջազգային անվտանգության ամրապնդմանը» խորագրով միջազգային գիտագործնական համաժողովին, որտեղ հանդես է եկել ելույթով՝ մասնավորապես նշելով.
Միջազգային իրադրությունը ՀԱՊԿ-ի շուրջ շարունակում է լարված մնալ: Պետք է նշեմ, որ այս ժամանակահատվածում նկատվել են թե՛ դրական, թե՛ բացասական միտումներ: Անկասկած, անցած ժամանակաշրջանում առանցքային դրական փոփոխությունն ընթացիկ տարվա հուլիսին Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագրի ստորագրումն էր:
Վերջին շրջանի իրադարձությունները հաստատում են տարատեսակ սպառնալիքների աճը: Նախ եւ առաջ, խոսքը գնում է ահաբեկչության սպառնալիքի մասին: Ահաբեկչությունն ամրապնդվում է քանակապես, գաղափարապես եւ ֆինանսապես` վճռորոշ դեր խաղալով տարածաշրջանային հարցերում: Ահաբեկչությունների շարքը, որոնք տեղի ունեցան վերջերս Եգիպտոսում, Լիբանանում եւ Փարիզում, դրա վառ վկայությունն են:
Հայերը վերջին տարիներին իրենց մաշկի վրա անմիջականորեն զգացել են ահաբեկչության բոլոր բացասական հետեւանքները: Սիրիայում տիրող իրավիճակի պատճառով հազարավոր սիրիահայեր ստիպված եղան արտագաղթել երկրից: «Իսլամական պետության» ահաբեկիչները պայթեցրեցին սիրիական Դեյր էզ-Զոր քաղաքի հայկական «Սրբոց Նահատակաց» եկեղեցին: Եկեղեցու պայթեցումը բարբարոսության դասական օրինակ է:
Միջազգային հանրությունը պետք է վերջ դնի ահաբեկիչների գործողություններին, կանգեցնի դրանց սնող ֆինանսական հոսքերը, արգելի երրորդ պետությունների տարածքների օգտագործումը միջսահմանային հարձակումների, օտարերկրյա զինյալների հավաքագրման եւ տարանցման համար:
Այստեղ ես կցանկանայի մի փոքր մանրամասն կանգ առնել, քանի որ ակնհայտ է մեր տարածաշրջանում որոշ պետությունների ոչ ադեկվատ արձագանքը ահաբեկչության դեմ պայքարում: Մեզ համար այն նորություն չէ. դեռեւս 90-ականների սկզբին Ադրբեջանի տարածքը վերածվել էր կենտրոնի, որտեղ ահաբեկիչ-մոջահեդները նախապատրաստում էին Կովկասի տարածաշրջանում իրականացվելիք իրենց գործողությունները: Այնտեղ բազմիցս ապաստան էին գտնում այնպիսի ահաբեկիչներ, ինչպիսիք էին Շամիլ Բասաեւը եւ նրա նմանները:
Հարկ է նշել, որ սեպտեմբերին Ադրբեջանը սկսեց կիրառել ծանր հրետանի՝ պարբերաբար կրակահերթի տակ պահելով Հայաստանի Հանրապետության բնակավայրերը:
Վերջին ամիսներին ադրբեջանական հարձակումների զոհ են դարձել խաղաղ բնակիչներ, այդ թվում՝ կանայք: Ինչ անվանում կարելի է տալ այս քաղաքականությանը: Խաղաղ բնակիչների սպանությունը ոչ այլ ինչ է, քան ահաբեկչություն:
Ադրբեջանի սադրիչ քայլերի վերաբերյալ միջազգային հանրության, այդ թվում ՀԱՊԿ-ի կողմից համապատասխան արձագանքի բացակայությունը կարող է հանգեցնել կազմակերպության պատասխանատվության գոտում ռազմական գործողությունների վերսկսմանը:
Մենք կոչ ենք անում բոլորին հրաժարվել մեր տարածաշրջանում ուժի կիրառումից: Ինչպես ասում էին Հին Հռոմում, երբ շաչում է զենքը, լռում են օրենքները:
Մենք անթույլատրելի ենք համարում նախօրեին ահաբեկչության դեմ պայքարող ռուսական Սու-24 ռազմական ինքնաթիռի խոցումը Թուրքիայի կողմից:
Միջազգային կազմակերպություններում մենք միշտ չէ, որ միանման ենք քվեարկում մեր երկրներից յուրաքանչյուրի համար կարեւոր հարցերի շուրջ: Մեզ անհրաժեշտ է ակտիվացնել ջանքերը՝ հակազդելու տարատեսակ նախաձեռնություններին եւ քայլերին, որոնք հակասում են ՀԱՊԿ անդամ պետություններից մի քանիսի կամ նույնիսկ մեկի շահերը:
Վերջում կցանկանայի նշել, որ մենք նպատակադրված ենք ՀԱՊԿ գործընկերների հետ լուրջ փոխգործակցության՝ ի շահ մեր դաշնակցային հարաբերությունների ամրապնդման, մեր պետությունների պաշտպանունակության մակարդակի հետագա բարձրացման, ինչպես նաեւ նոր մարտահրավերների եւ սպառնալիքների հակազդեցության ոլորտում ՀԱՊԿ ներուժի ամրապնդման:

Eduard Sharmazanov Takes Part in the International Conference in Saint Petersburg and Delivers a Speech
On November 25 the RA NA Deputy Speaker, the Head of the RA NA Delegation to the CSTO PA Eduard Sharmazanov took part in the International Scientific-Practical Conference “The Prior Directions of the Inter-parliamentary Cooperation Aimed at Strengthening of the Collective and International Security in the CSTO Format” in Saint Petersburg, where he delivered a speech, particularly noting:
The international situation continues remaining tense around the CSTO. I should note that during this period both positive and negative tendencies have been noticed. Undoubtedly, during the past period the key positive change was the signature of the agreement on the nuclear program of Iran in July of this year.
The events of the recent period confirm the growth of various threats, first of all, terrorist threats. Terrorism is strengthened by quantitatively, ideologically and financially, playing decisive role in the regional issues. The series of terrorist acts that took place recently in Egypt, Lebanon and Paris are its vivid evidence.
During the last years the Armenians have felt all the negative consequences of terrorism directly on their skin. Thousands of Syrian Armenians had to emigrate from Syria because of the situation there. The terrorists of the “Islamic State” exploded the Armenian Surb Nahatakats/Saint Martyrs’ Church of the Syrian Deir Ez-Zor city/ The explosion of the church is a classical example of barbarism.
The international community should put an end to the terrorists’ acts, stop the financial flows feeding them, ban the use of the territories of the third states for inter-border attacks, recruiting and transiting of the foreign armed people.
Here, I would also like to stop a little thoroughly, as the non-adequate response of some states in our region is evident in combating the terrorism. It is not news for us: still at the beginning of the 90s the territory of Azerbaijan was turned into a centre, where the terrorist Mojahedins were preparing their acts to be held in the Caucasian Region. There the terrorists, as Shamil Bassaev and the ones like him repeatedly were finding asylum.
It is worth noting that in September Azerbaijan began using hard artillery, regularly keeping under shelling the settlements of the Republic of Armenia.
During the last months peaceful civilians fell victims to the Azerbaijani assaults, including women. What name can be given to this policy? The civilians’ murder is not but terrorism.
The absence of the appropriate response by the international community, including the CSTO on Azerbaijan’s provoking steps can result in the re-starting of the military actions in the zone of the responsibility of the organization.
We call on everybody to reject the use of the force in our region. As they used to say in Ancient Rome: In times of war, the law falls silent.
We consider inadmissible the crash of the Russian Su-24 warplane by Turkey that was combating terrorism on the eve.
In the international organizations not always we vote in the same way on the issues important for each of our countries. We shall activate our efforts to oppose the diverse initiatives and steps which contradict the interests of several CSTO member states or even one of them.
At the end I would like to mention that we are aimed at serious cooperation with the CSTO colleagues for the benefit of strengthening our allied relations, the further rise of protective level of our states, as well as the reinforcement of the CSTO potential in the field of new challenges and counteraction of threats.